Haber Detayı
28 Temmuz 2017 - Cuma 17:49
 
Samsun Gazi Kütüphanesi neden, nereye taşındı!
Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan Gazi İl Halk Kütüphanesi bugün taşındı.
EĞİTİM Haberi
Samsun Gazi Kütüphanesi neden, nereye taşındı!

Samsunhaber.com'un haberine göre; Samsun’un İlkadım ilçesindeki 19 Mayıs Bulvarı üzerinde bulanan Gazi İl Halk Kütüphanesi binasının yıkılıp tekrar modern bir kütüphane olması için bugün kitaplarını topladı. 

Kütüphane Ondokuz Mayıs Mahallesi Hürriyet Sokak’ta bulunan 3 katlı Eski İlkadım Gençlik Merkezi binasına taşındı. 

Yaklaşık birkaç gün sürecek olan taşınmanın ardından Gazi İl Halk Kütüphanesi, bir müddet eski İlkadım Gençlik Merkezi’nde faaliyet gösterecek. 

GAZİ İL HALK KÜTÜPHANE’NİN TARİHÇESİ 

Samsun’da ilk kütüphane Mustafa Kemal Atatürk’ün direktiflerine uyularak 29 Ekim 1930 tarihinde “Gazi Kütüphanesi” adıyla kurulmuştur. Bu kütüphane, yeni kütüphane binası yapılıncaya kadar Atatürk’ün Samsun’a gelişlerinde kaldıkları binanın (Gazi Müzesi) birinci katında hizmetini sürdürmüş, yeni kütüphane binasının 29 Ekim 1970 tarihinde hizmete girmesiyle koleksiyonları buraya taşınarak kütüphanenin adı “19 Mayıs İl Halk Kütüphanesi” olarak değiştirilmiştir. 

Ancak Samsun halkının zihninde yer etmiş bulunan “Gazi Kütüphanesi” adının yaşatılması isteği ve 19 Mayıs adının bir başka ilçe halk kütüphanesine daha verilmiş olması, kütüphanenin adının tekrar “Gazi Kütüphanesi” olarak değiştirilmesini gündeme getirmiş, bu bağlamda ve Atatürk’ün Samsun’a çıkışlarının 80. Yılını kutlama etkinlikleri çerçevesinde Samsun Valiliğe yapılan teklif, 19 Şubat 1999 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığının onayı ile kütüphanenin adının “Samsun Gazi İl Halk Kütüphanesi” olarak değiştirilmesi uygun görülmüştür. Gazi İl Halk Kütüphanesi, gerek eski koleksiyonları içermesi, gerekse koleksiyonlarına yeni katılan eserler nedeniyle bugün çevrenin en önemli kültür kuruluşlarından biri olmuştur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Samsun, Gazi, Kütüphanesi, neden,, nereye, taşındı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı