Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 18:16
 
Nefes darlığı ciddi bir sağlık sorunudur!
Yeteri kadar verimli şekilde nefes alamadığınızı hissediyorsanız, ihmal edilmeksizin nedenini araştırmalısınız. Nefes darlığı, beklenmedik bir anda, zor ve boğucu şekilde kişiyi rahatsız etmesi hissine denmektedir. Başta akciğer olmak üzere, kalp, sindirim, böbrek hastalıklarının yanı sıra alerji ve obezite gibi durumlar da nefes darlığı sorunu yaratabilir.
SAĞLIK Haberi
Nefes darlığı ciddi bir sağlık sorunudur!

Yapılan egzersiz sonrası ya da ani hava değişikliğinden kaynaklı olan nefes darlığı olağan bir durumdur; ancak yavaş yavaş geldiği gibi aniden de olan nefes darlığı ciddi bir sorundur. VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Adem DİRİCAN nefes darlığında erken teşhisin önemine; hastalığın sinsi şekilde ilerlediğine, bundan kaynaklı hastalığın bazen ileri seviyede bile hasta tarafından hissedilmeyeceğine vurgu yapmıştır.

Dispne olarak bilinen nefes darlığı belirtilerine eşlik eden diğer belirtiler, göğüs ağrısı, endişe (anksiyete), yorgunluk, baş dönmesi, hırıltılı solunum, öksürük, kanlı balgam ve göğüs sıkışmasıdır. Nefes darlığı çeşitli şekillerde kendini gösterir. Dinlenme halindeyken, bir işle meşgulken, uzanırken, gece uykudan uyandıracak şekilde bile etkisini göstermektedir. 

Uzm. Dr. Adem Dirican nefes darlığı, öksürük ya da balgam şikayetleri olması durumunda kişinin bunu ciddiye alıp bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmesi, solunum fonksiyon testi yaptırması gerektiğini belirtti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nefes, darlığı, ciddi, bir, sağlık, sorunudur!,
Yorumlar
Haber Yazılımı