Haber Detayı
14 Ocak 2018 - Pazar 10:10
 
Eski Mali Şube Müdürü Saygılı ve İki Yardımcısı "Belge Kaçırma" Sorgusunda
ABD'de süren kumpas davasında belgelerin ABD'ye kaçırılma süreci ile ilgili 17/25 Aralık kumpasının mimarları Saygılı, Topçu ve Aksoy "sahte delilleri nasıl kaçırdınız" sorgusuna alındı.
ASAYİŞ Haberi
Eski Mali Şube Müdürü Saygılı ve İki Yardımcısı

İstanbul Emniyeti'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ABD'de  Rıza Zarrab'ın sanıkken tanık olduğu, Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı davaya belge kaçırılmasıyla ilgili 3 kritik ismi tutuklu bulundukları cezaevinden Emniyet'e götürdü.

KRİTİK İSİMLER SORGUDA

"17-25 Aralık Soruşturması'nda kumpas kurup usulsüzlük yaptıkları ve darbeye teşebbüs ettikleri" iddiasıyla tutuklu yargılanan dönemin Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı, müdür yardımcıları Kazım Aksoy ve Yasin Topçu,  Vatan Caddesi'nde bir dönem görev yaptıkları B. Blok'ta sorguya alındı.

BELGELERİN ABD'YE KAÇIRILMASI SORULACAK

Emniyete götürülen şüpheli 3 isme "17 Aralık belgelerinin ABD'ye kaçırılmasıyla ilgili sorular yöneltileceği öne sürüldü.

HÜSEYİN KORKMAZ'LA İLİŞKİ

 

Belgelerin yurtdışına kaçırılmasıyla ilgili, 17 Aralık Soruşturması'nda görev alan FETÖ'cü eski komiser yardımcısı  Hüseyin Korkmaz, ABD'de tanık olarak ifade vermişti. FBItarafından korunan Korkmaz, belgeleri kendisinin getirdiğini, bir kısmını Emniyet'ten bir savcılıktan aldığını iddia etmişti. Hüseyin Korkmaz'ın dönemin Emniyet Müdürü, Saygılı ile yakın ilişkileri olduğu ve birlikte seyahatler yaptıkları öne sürüldü.


METİN TOPUZ İFADE VERMİŞTİ

ABD İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevdeyken FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan irtibat görevlisi Metin Topuz, Yakup Saygılı ve Yasin Topçu ile 2012'de ABD'ye gittiklerini söylemişti. Topuz, Washington ve New York Bölge Savcılığı'na gittiklerini, buralarda finansal suçlar bürosu şefiyle görüntülerini öne sürmüştü. Soruşturmada, polis müdürlerine bu seyahatle ilgili sorular sorulacağı da belirtildi. Hüseyin Korkmaz'ın teslim ettiği belgeler dışında 17-25 Aralık operasyonu öncesi ABD'ye evrak götürüldüğü iddialarının da araştırıldığı öğrenildi.

TARİH TARİH ANLATMIŞTI

Topuz, o ziyaretleri Tarih vererek anlatarak, 24 Eylül 2012'de Yakup Saygılı, Yasin Topçu ve 17 Aralık operasyonunun dinlemelerini yapan büro amiri  İbrahim Şahin'le ABD'ye gittiklerini dile getirdiği belirtilmişti. 17 Aralık 2013'teki operasyondan 1 ay önce Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gittiği kamera kayıtları da ortaya çıkan Metin Topuz, ABD ziyaretinde Washington Savcılığı'na gittiklerini ve Daniel Groms'la görüntülerini ifadesinde açıklamıştı. Ziyaret kapsamında, 25 Aralık'ta DEA Genel Müdürlüğü'nde Finansal Bölüm Başkanı Brain Mcknight, koordinatör Mark Snyder, Michael Baebuti ve Margaret Williams ile görüşme yaptıklarını dile getirmişti. Bundan 2 gün sonra 27 Aralık 2012'de New York Bölge Savcılığı'na gittiklerini belirten Topuz, DEA'nın New York Bürosu finansal Suçlar bürosundaki grup şefi Willim Callham'a görüştüklerini belirtmişti.

(Kaynak: Ferit Zengin/ Milliyet)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eski, Mali, Şube, Müdürü, Saygılı, ve, İki, Yardımcısı, "Belge, Kaçırma", Sorgusunda,
Yorumlar
Haber Yazılımı