Haber Detayı
26 Aralık 2017 - Salı 07:15
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediği Sevakin Adası'nın tarihi?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Sudan Cumhurbaşkanı'ndan restorasyon için Sevakin adasının Türkiye'ye tahsis edilmesini istemesinin ardından sosyal medya kullanıcaları google de Sevakin Adası'nın tarihi? Sevakin Adası nerede? Sevakin Adasının önemi başlıklarıyla arama yaptı.
DÜNYA Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediği Sevakin Adası'nın tarihi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün 400 yıl boyunca Osmanlı'nın adası olan Sevakin'i ziyaret etti. Sevakin halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı büyük bir sevinçle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Sudan'da ziyaret ettiği Sevakin Adası'nın durumunun kendisini üzdüğünü belirterek, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir'den adanın Türkiye'ye tahsis edilmesini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böyle bir tahsis yapar da hemen biz burada işe başlarsak, bu adayı yeniden aynı resimlerdeki gibi ihya ederiz, inşa ederiz ve Sudan artık bununla iftihar eder" dedi. Beşir de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebini kabul ederek, adanın yeniden inşa edilmesi için Türkiye'ye tahsis etti.

SEVAKİN ADASI TARİHÇESİ

Sudan'ın kuzeydoğusunda Kızıldeniz kıyısında bulunan Sevakin Adası 1517'de Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethi ile Türk topraklarına katılmıştır. 1882'de Mısır'ın İngilizlerce işgaliyle fiilen Türk denetiminden çıkan kent, Sudan'ın 1956 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla, Sevakin de Sudan topraklarının bir parçası oldu. 

Sudan'ın kuzeydoğusunda Kızıldeniz kıyısında liman şehri. Geçmişte Nubye bölgesinin en önemli limanı iken, 30 kilometre kuzeyde Port Sudan'ın kurulmasıyla önemi ikincil dereceye düşmüştür.

1517'de Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethi ile Türk topraklarına katılan kent, XIX. Yüzyıla dek Osmanlı Devleti'nin bugünkü Eritre, Cibuti ve kuzey Somali'yi kapsayan Habeş Eyaleti valilerinin ikamet ettikleri yer oldu. Osmanlı kaynaklarında Savakin ya da Sevakin olarak kayıtlı kentin idaresi 1865 yılında Mısır Hıdivliği'ne bırakıldı.

1882'de Mısır'ın İngilizlerce işgaliyle fiilen Türk denetiminden çıkan kent, 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Antlaşması'nın 17. maddesi uyarınca kesin olarak İngiliz idaresinde Mısır'a bırakıldı.

Sudan'ın İngiliz-Mısır idaresinden 1956 yılında bağımsızlığını kazanması ile, Suakin de Sudan topraklarının bir parçası oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan'ın, istediği, Sevakin, Adası'nın, tarihi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı